Publikacje

Zapraszamy na szkolenie !

13/09/2024

Aktualności

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na kolejne śniadanie z HR organizowane przez OIPH w Tychach , gdzie radca prawny Jakub Sawicki przedstawi Państwu informacje dot. tzw. ustawy o sygnalistach.

Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zapoznania się z obowiązkami stawianymi przez przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów w aspekcie praktycznym. Uczestnik uzyska odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym zakresie pytania i tym samym będzie gotowy do przedsięwzięcia działań zmierzających do wdrożenia w jego organizacji rozwiązań z zakresu „whistleblowingu”.

Szkolenie przeznaczone jest dla przedstawicieli pracodawców, w tym przede wszystkim dla właścicieli i członków organów zarządzających.

Spotkanie odbędzie się w dniu 18.09 o 9.15 w sali konferencyjnej Stref Art KSSE Tychy (przewidywany czas: 90 do 120 minut) – szczegóły zapisów mogą Państwo znaleźć tu: https://www.facebook.com/events/886692389980597/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

Czytaj więcej

Zaniżone podwyżki funkcjonariuszy Służby Więziennej z „wysługą lat z cywila” – można walczyć o wyrównanie od 2022 roku

adw. Karolina Dorda-Sawicka

17/06/2024

Aktualności

Funkcjonariusze Służby Więziennej – ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2022 roku – mieli mieć zrealizowane podwyżki w ramach tzw. programu modernizacyjnego. Podwyżka ta miała wynosić nie mniej niż 624 zł brutto, a stosowny dokument w tym zakresie był wydany m.in. przez przedstawicieli ówczesnego Ministra Sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobro oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Z tą samą datą następowały również zmiany ustawowe dotyczące zasad zaliczania do wysługi lat poszczególnych okresów, w tym m.in. okresów pobierania nauki oraz okresów zatrudnienia „w cywilu”.

W praktyce jednak, częstokroć, poszczególne jednostki organizacyjne Służby Więziennej – wprowadzając podwyżki, dokonywały obniżenia wysokości obiecanej podwyżki funkcjonariuszom legitymującym się okresami zaliczanymi – na nowych zasadach – do wysługi lat, o równowartość przypadającego wzrostu sumy dodatku za wysługę lat.

W tym stanie – w rzeczywistości – funkcjonariusze tacy nie mieli zrealizowanej podwyżki wynikającej z owego programu modernizacyjnego – w pełnej wysokości, co jednocześnie – zdaniem niżej podpisanego – powoduje możliwość dochodzenia wypłaty wyrównania od roku 2022. Argumentacja ta została podzielona przez sąd.

Trzeba podkreślić, że „zaniżenie” podwyżki ma i miało wpływ nie tylko na comiesięczną wysokość uposażenia, lecz również na wysokość innych świadczeń należnych funkcjonariuszom Służby Więziennej. W ocenie niżej podpisanego, szczególne znaczenie winno mieć to dla osób, które po roku 2022 odeszły na zaopatrzenie emerytalne.

Jeżeli jesteś osobą, której może dotyczyć opisywany problem – skontaktuj się, a postaramy się znaleźć jego rozwiązanie.

Czytaj więcej

Zwiększona ochrona konsumenta – nowe przepisy dotyczące niezgodności towaru z umową

adw. Karolina Dorda-Sawicka

10/01/2023

Uncategorized

Z początkiem stycznia 2023 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące sytuacji konsumentów, wynikające z implementacji trzech unijnych dyrektyw:

– Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta (tzw. Dyrektywa Omnibus),

– Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/771 z dnia 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów, zmieniająca rozporządzenie (UE) 2017/2394 oraz dyrektywę 2009/22/WE i uchylająca dyrektywę 1999/44/WE (Dyrektywa Towarowa), oraz

– Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/770 z dnia 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych (Dyrektywa Cyfrowa).

Najwięcej zmian wprowadzono w ustawie o prawach konsumenta, w której ponownie uregulowane uprawnienia konsumentów związane z wadami otrzymanego towaru. Zmiany częściowo odpowiadają wykształconej w orzecznictwie praktyce, ale już jednoznacznie dookreślają obowiązki sprzedawcy związane ze świadczeniem towaru niezgodnego z umową.

Obecnie odpowiedzialność z tytułu niezgodności towaru z umową przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta uregulowana jest w art. 43b do art. 43f ustawy o prawach konsumenta (tu uwaga – przepisy te stosuje się wyłącznie do umów zawartych po 1 stycznia 2023 roku; w pozostałym zakresie stosuje się poprzednio obowiązujące przepisy).

Zgodnie z nowymi regulacjami przedsiębiorca zobowiązany był udzielić odpowiedzi na reklamację w terminie 14 dni od jej otrzymania (do tej pory zasadą było 30 dni).

Przedłużono także domniemania braku zgodności z towaru z umową istniejącego w chwili zawarcia umowy do 2 lat.

Zgodnie z art. 43d ust. 1 „Jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może żądać jego naprawy lub wymiany.” Przedsiębiorca powinien dokonać naprawy lub wymiany w rozsądnym czasie od poinformowania o braku zgodności z umową oraz powinien ponieść wszelkie koszty z tym związane (w szczególności koszty opłat pocztowych, przewozu, robocizny i materiałów).

W drugiej kolejności konsument może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, przy czy, w dalszym ciągu konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli brak zgodności towaru z umową jest nieistotny.

Ustawa także wprost wskazuje, iż konsument nie jest zobowiązany do zapłaty za zwykłe korzystanie z towaru, który następnie został wymieniony oraz że może powstrzymać się z zapłatą ceny do chwili wykonania przez przedsiębiorcę obowiązków wynikających z żądanej naprawy lub wymiany, czy też złożonego oświadczenia o odstąpieniu czy obniżenia ceny.

Podsumowując, wprowadzone zmiany bardzo istotnie zwiększają uprawnienia konsumenta, a sytuacja sprzedawców (także procesowa – w przypadku sporów sądowych) może być znacząco utrudniona.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu.

Czytaj więcej

Zmiany w Kodeksie pracy czyli „Dyrektywa Work Life Balance – dyrektywa w praktyce”

r.pr. Jakub Sawicki

25/11/2022

Uncategorized

Czy nowe rozwiązania są obowiązkami pracodawcy, czy będą generowały koszty po stronie pracodawców oraz czy pracodawca zobowiązany będzie bezwzględnie do uwzględnienia wniosków pracownika w zakresie potencjalnie nowoprzyznanych uprawnień pracowniczych – między innymi takie zagadnienia przybliżał mec. Jakub Sawicki w trakcie spotkania z cyklu „Śniadanie z HR” organizowanego przez Okręgową Izbę Przemysłowo – Handlową w Tychach.

A wszystko to w związku z planowanym w najbliższym czasie m.in. wdrożeniu do polskiego Kodeksu pracy przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE, powszechnie zwanej „Dyrektywą Work Life Balance”.

W ramach „nowości” dla polskich pracodawców planowane jest m.in. wprowadzenie elastycznej organizacji pracy, zmiana zakresu nierównego traktowania czy ochrony pracownika, a także dodatkowe zwolnienia pracownika od pracy.

Poza wdrożeniem przepisów wynikających z owej dyrektywy unijnej, planowanych jest kilka innych, gruntowanych, zmian dotyczących stosunku pracy mających lub potencjalnie mogących mieć istotny wpływ na działalność każdego przedsiębiorcy będącego pracodawcą.

KDS Kancelaria wspiera pracodawców w rozwiązywaniu ich problemów, w tym także poprzez prowadzenie szkoleń dla przedsiębiorców, kadry zarządzającej, jak również poszczególnych pionów organizacyjnych takich jak np. działy kadr.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub uważasz, że kadra zarządzająca lub piony kadrowe winny wiedzieć więcej (a zawsze powinny) – zachęcamy do kontaktu.

Więcej o spotkaniu OIPH w Tychach: Śniadanie z HR – OIPH w Tychach (izba.tychy.pl)

Czytaj więcej