Przedawnienie roszczeń dochodzonych od spadkobiercy dłużnika
r.pr. Anna Kabot-Fil
28/11/2013
Co do zasady śmierć dłużnika nie wpływa na przedawnienie roszczenia – nie przerywa biegu przedawnienia, ani nie powoduje jego zawieszenia. Należy także pamiętać, że samo złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przez wierzyciela nie przerwie biegu przedawnienia.
Definicja przedawnienia roszczeń – uwagi wprowadzające
Przedawnienie roszczeń regulują przepis Kodeksu cywilnego (art. 117 – 125 k.c.) Kodeksu cywilnego. Instytucja przedawnienia roszczeń polega na tym, że po upływie przewidzianego przepisami prawa terminu („termin przedawnienia”) dłużnik może podnieść zarzut przedawnienia i odmówić spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela.
W sporze sądowym kwestia przedawnienia jest brana przez sąd pod uwagę wyłącznie na zarzut pozwanego (dłużnika). W przypadku podniesienia takiego zarzutu powództwo podlega oddaleniu. Z kolei w sytuacji braku zarzutu przedawnienia sprawa jest rozpatrywana merytorycznie tak, jak gdyby przedawniona nie była.
Bieg przedawnienia może zostać zawieszony lub przerwany.
Przypadki zawieszenia biegu przedawnienia dotyczą sytuacji wyjątkowych:
- roszczeń dzieci p – ko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej
- roszczeń osób mniemających pełnej zdolności do czynności prawnych p – ko osobom sprawującym kuratelę lub opiekę – przez czas trwania tej opieki lub kurateli
- roszczeń jednego z małżonków p – ko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa
- roszczeń, których z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić – przez czas trwania przeszkody
Z kolei przerwanie biegu przedawnienia można uzyskać:
- przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (wniesienie pozwu, złożenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej), a także przez wszczęcie mediacji oraz
- przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
W przypadku przerwania biegu przedawnienia, przedawnienie nie biegnie przez czas trwania postępowania lub mediacji i zaczyna biec ponownie dopiero po ich zakończeniu. Zaś w przypadku zawieszenie biegu przedawnienia – bieg przedawnienia nie rozpoczyna się lub rozpoczęty ulega zawieszeniu, natomiast po ustaniu przyczyny zawieszenia – biegnie w dalszym ciągu.